יום חמישי, 23 באפריל 2009

סיכום שבוע #34

הורים יקרים,
יום א
מפגשון הבוקר: התחלנו את הבוקר עם השגרה הרגילה: חזאים, תורני בוקר + ספירה בדילוגים זוגיים, עדכון לוח השנה העברי (ומניית הימים גם במספרים ולא רק באותיות), פתיחת דלת היציאה לחצר, בדקנו מי נמצא ומי חסר.
ולאחר מכן הקשבנו לחוויות מטיולי שבת וגם מטיולי פסח, ובעקבותיהם גם ערכנו "תערוכה" קטנה שבה הצגנו את התמונות שצירפתם, כשהילדים הקשורים לתמונות מספרים את הרואים בהן.

טיולי שבת:
אוריה ומעין ג. ספרו על טיול שבת שבו הן פגשו בי ובמשפחתי בשמורת חרוצים, שם ביקרו בשבוע שעבר משפחת מוטולה (אוהד).

שחר סיפר על טיול שבת בסטף שבירושלים שם ביקר עם דן ואיתי זלוטניק.
טיולי פסח:
גם ביום שישי וגם היום קראנו את תיאורי הטיולים היפים שלכם, וכאן אצרף את כל הפרטים מיומיים אלו:
איתי דבי : מערות בית גוברין.
בן: סרט בסינמה סיטי ברמת השרון

אמתי:
דן ואיתי זלוטניק שיתפו אותנו גם כן במספר אתרי בילוי בחופשת הפסח:


עומר:
עמית – מוזיאון הטרקטורים ג'ון דיר לנד שבהר תבור .


מפגש הבוקר: התחלנו עם הכרת הלוח הציוני שליווה אותנו מתחילת השנה: ראינו את הדגל, את סמל המדינה, וגם את המנון המדינה, שלמדנו שהוא השיר של מדינתנו, ושלכל מדינה יש שיר כזה. סיפרתי לילדים ששמו של המנון המדינה הוא "התקווה". כמובן שמייד לאחר מכן שרנו אותו, ולמדנו שאת ההמנון נהוג לשיר בעמידה.
לאחר מכן שמנו דגש על סמל המדינה, ראינו ממה הוא מורכב, ועמדנו על משמעות כל פרט בסמל.
לאחר מכן הצגתי בפני הילדים דף ובו ציור של מנורה לעומת ציור של חנוכיה, ובדקנו את ההבדלים ביניהם, וכך הבדלנו ביניהם.
סיימנו את המפגש בשירה: "א"י שלי יפה וגם פורחת" וכן "ארץ זבת חלב ודבש" בליווי בקבוקוני הגשם, שנתנו לנו קצב. הקפדנו מאוד על הקצב ועל התזמון של השימוש בבקבוקונים. לאחר מכן השתעשענו בליווי השיר במקצב הידוע שלו בתנועות גוף, כגון מחיאות כפיים, טפיחות על הברכיים, טפיחות על הרצפה, קפיצות וכו'. הילדים היו יצירתיים מאוד, והכיף היה גדול.
זמן חצר ויצירה: הילדים קיבלו דף ועליו את החלקים המרכיבים את סמל המדינה. המטרה היתה גזירתם והדבקתם בצורה הנכונה כדי להרכיב את הסמל עצמו. לא התעכבנו על צביעה, ואתם כמובן מוזמנים לעשות זאת עם הילדים אחרי הצהרים. תוכלו לראות את העבודה בקלסר.
מפגש הצהרים: התחלנו עם לוח המילים המתפרקות. בכל פעם הזמנתי 3 ילדים כדי להרכיב מחדש את האותיות שהתבלבלו, וההרכבה מחדש היתה בהעתקה מהלוח עם המילים. כפי שציינתי בשבוע שעבר – כל המילים קשורות לנושא יום העצמאות של מדינתנו.
זו היתה הזדמנות מצויינת בשבילי לתת במה לילדים להתנסות בפעילות הלא קלה הזו, וללמד אותם תוך כדי למה לשים לב, ואיך להרכיב בצורה נכונה את המילים. מפה והלאה הם יוכלו לגשת לבדם ללוח ולשחק בו בהצלחה ובכיף.

המשכנו עם אוריינות המילה "ישראל", וסיימנו בפעילות נחמדה שהתחבבה מייד על הילדים שמטרתה היתה ללמדם כיצד להכין מגן דוד:

החומרים: 6 דיסקים: 3 כחולים ו- 3 לבנים. 6 שרוכים: 3 כחולים ו- 3 לבנים.
ברקע השמעתי את היצירה ריקוד" מאת בטהובן (הכרנו אותו בשמו המלא: לודויג ואן בטהובן, ולמדנו שהוא חי בגרמניה):
היצירה מחולקת ל- 3 חלקים, אשר חוזרים על עצמם בשלמותם פעמיים.
בפעם הראשונה שהיצירה מתנגנת הילדים רוקדים לפי צעדים שלימדתי אותם עם השרוכים.
בפעם השנייה שהיצירה מתנגנת הם ניגשים לסדר את השרוכים בצורת מגן דוד.
למדנו שהטריק הוא בעצם לחבר 2 דיסקים מאותו הצבע של השרוך שאנו מחזיקים.
את המפגש סיימנו בהבנה שמדובר ב- 2 משולשים שמרכיבים מגן דוד אחד, ושבעצם אנו כבר יודעים לצייר משולש (להזכירכם: ציירנו פירמידה במהלך נושא חג הפסח, כשאנו נעזרים ב- 3 נקודות שחיברנו ביחד בקוים).

יום במפגשון הבוקר: היום הבאתי שעון מטבח, וכל חלק מחלקי היום קבענו ביחד כמה זמן נצטרך, וכיוונו בהתאם את השעון, שיזכיר ויצלצל. הדבר מועיל לכולנו להשאר במסגרת זמן מתוכננת, ולדעת למה לצפות בהמשך. בהקשר זה גם התחלנו שגרה חדשה: לקראת כל מפגש (מפגשון, בוקר או צהרים) אני מחלקת לילדים את המפגש לחלקים, ואני מציירת להם מה צפוי להיות. כך הם יודעים ביחד איתי למה לצפות במפגש, והשעון עוזר לנו גם לתכנן את הזמן בצורה משוכלת, והרשימה עוזרת לנו לצפות מה עומד לקרות.
למשל: 1. שירים (סומנו במפתח סול ובתוים)
2. פעילות של מגן דוד (ציירתי מגן דוד)
3. מילים מתפרקות (ציירתי ריבועים מופרדים – כמו בלוח עצמו) ובהם אותיות.

שגרת הבוקר היתה כרגיל, וכמובן גם הקשבנו לחוויות נוספות מטיולי הפסח.

שחר: ואדי פרת (פרטים ראו יום א)
עידו: הפארק הלאומי שננדואה במדינת וירג'יניה בארה"ב.
אוהד:
מפגש הבוקר: בזמן ארוחת הבוקר קראתי לילדים ספור שהביאה דגנית לחלוק עם הילדים:
"יום הולדת למדינה" מאת רבקה גבאי
בזמן המפגש עצמו שוב חילקנו את הלוח ל- 4 חלקים, וסימנו לעצמנו מה בתוכנית למפגש, וכמה זמן יארך כל שלב.
התחלנו עם שירים, כשהשיר הראשון היה המנון המדינה. המשכנו עם "א"י שלי יפה וגם פורחת" וכן "ארץ זבת חלב ודבש" שהילדים ממש אוהבים! פעלנו גם עם הבקבוקונים וגם בעזרת גופנו.
המשכנו עם שירו של עוזי חיטמן: "נולדתי לשלום" אותו נגיש למדינה כמתנת יום הולדת ביום העצמאות. הכרנו אותו, שרנו אותו וכמובן למדנו איך נרקוד אותו. היה ממש מהנה וכיף.
החלק השלישי היה הפעילות המוסיקלית שמטרתה יצירת מגן דוד בליווי "ריקוד" מאת בטהובן, וסיימנו עם לוח המילים המתפרקות.
זמן חצר ויצירה: הילדים המשיכו עם הכנת סמל המדינה, כשהמטרה המרכזית היא כמובן הגזירה וההעתקה של חלקי הסמל לכדי התמונה השלמה מתוך תמונת סמל המדינה.
מפגש הצהרים: שוב חילקנו את המפגש לחלקים ותזמנו אותם:
החלק הראשון היה קריאת ספר שהביא איתי סספורטס: "הכבשה שבאה לארוחת ערב" מאת סטיב סמולמן
הספר היה פשוט מתוק ומקסים, ונגע לליבנו כולנו! כמובן זיהינו שמדובר בסופר שאינו ישראלי, אלא בריטי.
המשכנו עם דף עבודה שאותו עשינו ביחד על הרצפה, ושתרגל איתנו את ציור המגן דוד. תוכלו לראותו בקלסר הילדים. התירגול היה בעזרת 3 נקודות שהיה צריך לחבר בקו, וכן 3 נקודות נוספות (בצבע שונה) שגם אותן היה צריך לחבר בקו וליצור מהן משולש.
סיימנו בשיחה על יום הזיכרון לשואה ולגבורה. השיחה היתה מותאמת לגיל הילדים. לא הרביתי בתיאורים, ולא פירטתי יתר על המידה. השיחה התמקדה ברעיון שכשנשמע את הצפירה עלינו לחוש ברי מזל שיש לנו מדינה שהיא ביתנו, צבא ששומר עלינו ושוטרים שמשגיחים. הסברתי שטרם הקמת המדינה לא היה ליהודים מקום, ומאחר והם נשנאו מסיבות שונות – הם היו מטרה לפגיעות שונות. והכל – רק בשל היותם יהודים!
ציינתי את הרעיון שעלינו לזכור את אותם יהודים שלא שפר עליהם מזלם להיות חלק ממדינה שמסוגלת להגן על יושביה, להיות חלק ממדינה שמהותה הוא העם היהודי, וכמובן לשמוח על מה שיש לנו.

יום גמפגשון הבוקר: חוויות מטיולי פסח:
איתי זלוטניק: פארק שוני ליד בנימינה
איתם: נחל אלכסנדר
המשך המפגשון היה שגרת הבוקר המוכרת, והוספנו משחק אורייני עם אותיות המילה "ישראל".
כמובן תזמנו כל חלק במפגשון, ורשמנו מראש מה תהיה התוכנית, ועמדנו יפה בזמנים!
הילדים אוהבים מאוד את התכנון המקדים הזה, ותיחום הזמן טוב לכולנו ...
מפגש הבוקר: גם את המפגש חילקנו לחלקים מראש ותחמנו בזמן.
התחלנו עם נעימת המצעד הצבאי המוכרת לכולנו מטקס יום העצמאות. השמעתי לילדים את הנעימה החיילית, וכולנו הפכנו לחיילים: צעדנו כחיילים, הצדענו כחיילים ונופפנו בדגלים שבידינו באופנים שונים.
בהזדמנות זו למדנו איך לאחוז בדגל – מתוך כבוד למה שהוא מייצג.
המשכנו בשיחה מעניינת על דוד בן גוריון והכרזת המדינה, שיחה שהובילה מייד לשיחה על מגילת העצמאות, ממנה גם קראתי חלקים מסויימים.
אז נשמעה הצפירה, וכל הילדים נעמדו בשקט ובסדר מופתי על רגליהם. היתה דממה מכובדת וראויה לרגע חשוב זה. התגאתי בהם מאוד! מייד לאחר תום הצפירה נשארנו לעמוד ושרנו את המנון המדינה, "התקווה".
היה באמת מרגש מאוד.
המשכנו בשיחה נוספת על מהות היום, וילדים שונים סיפרו מה שהם יודעים על יום זה ועל המלחמה עצמה.
לאחר מכן עברנו לפעילות המוסיקלית איתה אנו יוצרים את דגל ישראל בעזרת שרוכים ודיסקים על פי יצירתו של בטהובן: "ריקוד".
המפגש הסתיים בשיחה מעניינת על חשיבות תעודת הזהות הישראלית – וזו בכלל.
הראיתי לילדים את זו שלי: שוחחנו על צבעה, ראינו את ההטבעה של סמל המדינה עליה, וראינו כי על הכריכה רשום גם בערבית וגם בעברית. שוחחנו על כך שבמדינתנו 2 השפות הרישמיות הן עברית וערבית, ועל ההכרח שהשפה הערבית תהיה מוכרת במדינה.
ראינו את התמונה שבתוכה, קראנו את הפרטים המופיעים בה, וגם דגנית הראתה לילדים את תעודת הזהות שלה.
זמן חצר ויצירה: פתחתי בגן "משרד פנים", והפכתי אני לפקידה בו, והזמנתי את הילדים להכנס ולמלא את הפרטים בתעודת הזהות שלהם! לחלקם חסרה עדיין תמונה, וכולי תקווה כי תוכלו לשלוח בהקדם תמונת דרכון לצורך זה.
מפגש הצהרים: התחלנו עם לוח המילים המתפרקות, והמשכנו עם ספור שואה "המגירה השלישית של סבא" מאת ג'ודי טל קופלמן, שסיפרתי לילדים. הספור מותאם כמובן לגיל הילדים, ומספר רק את המינימום ההכרחי לצורך העברת המסר של הרצינות שביום זה, וממה היא נובעת. ספור מקסים, ומי שירצה – אשמח לשלוח לו אותו במייל.

יום ד – יום חופשי

יום המפגשון הבוקר: שגרת בוקר של מפגשון + ספריה.
מפגש הבוקר: שוב תכננו מראש את המפגש, והתחלנו עם חוויות מטיולי הפסח: "טיילנו" במקביל על מפת ישראל, וראינו את מיקומו של כל אתר, את מרחקו מהוד השרון, ואת מיקומו הכללי במפה (צפון, דרום, מרכז).

הדר ביקרה בחי בר כרמל (יש לינק לאתר של החי בר כרמל בבלוג שלי). היא הביאה תמונות יפות וגם ציירה את הנשרים שראתה שם! כל הכבוד!

מעין ג. סיפרה על המחזמר (למדנו שמחזמר הוא הצגה שבמקום לספר אותה – שרים אותה) "חליל הקסם" שראתה בבניין האופרה בתל אביב.

אוריה סיפרה על כמה חוויות:
1) ביקור בכותל המערבי בירושלים
2) לונה פארק בתל אביב
3) חוף אפולוניה בהרצליה
4) מוזיאון חיל האויר בחצרים, ליד באר שבע

המשכנו עם שירת "התקווה", ולאחריו: ההופעה שאנו מכינים לכבוד יום ההולדת למדינה "אני נולדתי לשלום".
סיימנו עם תמונות ישראליות:
פרסתי לפני הילדים שפע של תמונות ישראליות, ושוחחנו על כל תמונה: מדוע היא ישראלית, מה ישראלי בה, מה משמעותה וכו'. ראינו כיתובים של שם המדינה, ראינו תמונות של דגל ישראל, וכן תמונות מנוף הארץ וממאפייניה, כגון: פלאפל, קקטוס, משקפי שמש, ילדים משחקים בחוף הים, חיילים וכו'.
זמן חצר ויצירה: הכנו קולאז' משפע התמונות הישראליות, ונמשיך בכל גם בשבוע הבא.
מפגש הצהרים: התחלנו עם ספור מקסים שהביא נעם: "אין כמו בבית" מאת ג'ונתן אמט ,
והמשכנו עם ספור התורה, שנמשיך לספרו מחר: "יעקב ועשיו".

הורי השבת ביום שישי יהיו: שוהם ומעין

הודעות:
*** ביום א, 3/5 נכיר את בולי ארצנו. אשמח ואודה לכולכם אם תוכלו לשלוח עם הילדים 3 או 4 (ככל המרבה הרי זה משובח!) בולים של מדינתנו. אנא – רק בולי מדינת ישראל. תודה!!

*** התחלנו ונמשיך במרץ רב את נושא יום העצמאות בדגש על ציונות ו אהבת הארץ.
במהלך הנושא – שיימשך גם אחרי החג עצמו – נערוך הכרות עם סמל המדינה, עם הדגל, נמשיך להכיר מקומות חדשים במדינתנו, ונלמד היכן הם ממוקדמים על גבי המפה שמלווה אותנו מתחילת השנה, נלמד לצייר מגן דוד, נכיר את יונת השלום, את המושג "עצמאות", נכיר וגם נשיר את המנון המדינה, נעסוק בנושא תעודת הזהות וחשיבותה, ועוד.
לאחר יום העצמאות עצמו נעסוק בנושא בולי המדינה: נזכור מהו בול, נכיר את צורתו המיוחדת וכמובן נראה בולים רבים – בעזרתכם. בהמשך גם נצייר בול בעצמנו.
כמו כן נכיר בצורה המותאמת לילדים את הימים העצובים יותר הקשורים למדינתנו:
יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל.

*** מבקשת ממי שטרם הביא תמונת דרכון של הילדים. במידה ואין – אפשר תמונה רגילה ממנה נגזור את פני הילד. חשוב שהתמונה תהיה קטנה! (המטרה –תעודת זהות לילדים!!)

*** להזכירכם: ביום שלישי, יום הזיכרון לחללי צה"ל, 28/4 – יסתיימו הלימודים בגן בשעה 12:00.
ביום רביעי, 29/4 הוא יום העצמאות ה- 61 למדינתנו לא יתקיימו לימודים בגן, והם יתחדשו ביום חמישי, 30/4.

יום ראשון, 19 באפריל 2009

סיכום שבוע #33

הורים יקרים,
יום א
– חופשת חג פסח

יום ב – חופשת חג פסח

יום ג – חופשת חג פסח

יום ד – חופשת חג פסח

יום המפגשון הבוקר: איזה כיף היה לחזור לגן ולילדים! קבלת הפנים לה זכיתי היתה שווה את כל הגעגועים שחוויתי במהלך החג! ראיתי את כל הפצעים, שמעתי על הטיולים וכבר חודש מלאי הציורים שהילדים מציירים לי!
איזה כיף! הבוקר התחיל מעט בעצלתיים, מאחר וילדים רבים הגיעו מאוחר מתמיד (טוב, עדיין חופש...), אבל סוף סוף התיישבנו למפגשון על גבי השטיח, והתחלנו באופן רישמי את היום:
ראינו את השינויים בלוח התוכן ועל גבי לוח השמות: הכל הוסב לקראת נושא יום העצמאות, שילווה אותנו עוד זמן רב. במסגרת אהבת הארץ והציונות שאני מנסה לחנך על פיה את הילדים, נמשיך נושא זה עוד הרבה מעבר לתאריך יום העצמאות עצמו.
הכרנו את האותיות המרכיבות את המילה "ישראל", ואפילו למדנו איך מאצבעים את האותיות!
לאחר מכן עברנו ללוח השמות, וראינו שמעברו השני נתלו 6 לוחות עם כותרים המתאימים ליום העצמאות, שיתרגלו אוריינות אבל בעיקר יעזרו לנו להכיר את המושגים הללו הקשורים למדינתנו:
מדינת ישראל, דגל המדינה, סמל המדינה, הכרזת המדינה, דוד בן גוריון, מגילת העצמאות. שוחחנו מעט על המושגים, אבל בעיקר ראינו שמתחת לכל לוח כזה נתלו האותיות המרכיבות את הכותר שבו. גם הכותר וגם האותיות הרלוונטיות היו בצבע זהה, לזיהוי האותיות המתאימות.
האתגר לפניו ניצבים הילדים החל מהיום הוא להעתיק את האותיות על גבי הכותר ובכך לכתוב את הכותר עצמו. והמטרות המושגות? : תרגול אורייני, העתקה מלוח, שמירה על רצף, זיהוי והכרת האותיות. והכל ברוח יום העצמאות.
בדקנו בלוח השמות מי נמצא בגן ומי חסר – וכן כמה חסרים. מאלה גזרנו כמה נמצאים בגן, וחישבנו את כמות הילדים שהגיעו ללא ועם אצבעות.
ארגנו את לוח ימות השבוע, ועדכנו את לוח השנה העברי: ספרנו אותו גם באותיות וגם תרגמנו אותן למספרים.
אז עברנו לבחירת תורני הבוקר, כשאנו סופרים בדילוגים זוגיים (היום הזכרתי לראשונה את המושג "זוגי" ואמשיך בכך). לאחר שבחרנו ספרנים שארגנו בזריזות את "ספריית הגן", המשכנו לטקס החלפת הספרים.
מפגש הבוקר: המפגש התחיל עם פתיחת דלת היציאה לחצר עם מפתח (מוטוריקה עדינה) ובהזדמנות זו בדקנו את מזג האויר האביבי ההפכפך שהיה בחוץ: נזכרנו איך השבוע חווינו שרב של ממש, ואיך היום התהפך לו מזג האויר (אביב או לא?) וירד ממש מבול! החזאית של היום מיהרה לעדכן ביום המתאים על גבי לוח מזג האויר את הלוחית המתארת את הגשם שבחוץ (אוריינות!!). הילדים רצו מאוד להתחיל עם האותיות (כבר אמרתי שהם צריכים בשנה הבאה להיות בכיתה א??), אבל אי אפשר היה להתחיל בצורה רישמית את נושא יום העצמאות מבלי שנתייחס לחוויות חג הפסח של הילדים: מאחר ואי אפשר לקרוא את כל החוויות ביום אחד, סיכמנו שמידי יום נקרא 3-4 רשמים.
היום סיפרו: מיקה, איתי סספורטס וערן.
מיקה סיפרה (וגם כתבה בעצמה על הדף!) ביקור בחוף הים בגעש, וגם הביאה תמונות!
ערן סיפר על ביקור בפארק יקום ביחד עם איתי סספורטס, והיה בעיקר מעניין לשמוע על החוויה שבשימוש בזכוכית מגדלת לצורך כתיבת שמם על חתיכת עץ!
הוא גם הביא תמונות יפיפיות!
ערן סיפר גם על הסרט התלת מימדי שראה "מפלצות נגד חייזרים".
איתי סספורטס סיפר על ביקור בחוף הים התיכון בהרצליה, על הפסטיפארק בפארק רעננה ועל הטיול בפארק יקום עם משפ' קצב.
המשכנו עם נושא יום העצמאות:
שוחחנו איך חוגגים יום הולדת למדינה? הילדים העלו רעיונות מענינים מאוד, והיו צריכים לגבות את דבריהם בהגיון ובמחשבה. ילדים אחרים יכלו לעזור להם בניסוח, ובסופו של דבר נאמרו דברים חכמים ומרגשים מאוד:
היו שחשבו שהמדינה תשמח עם ניטע בה עצים, אם נשתול בה פרחים, אם נצייר לה ציורים, אם נעדור את האדמה ונטפל בה (התרשמתי מאוד!), אם נהיה נחמדים ואדיבים האחד לשני, אם נתלבש יפה ונשמח ביחד.
חישבנו כמה נרות צריך לשים על עוגת יום ההולדת של המדינה, וחשבנו מי יכול לאכול ממנה.
היה באמת מעניין מאוד!
אז השמעתי לילדים את השיר בביצועו של עוזי חיטמן "אני נולדתי לשלום". הביצוע הזה מלווה בחלקו בשירה בשפה הערבית. בהתחלה אמרתי לילדים שבשיר ישנן 2 שפות, והיה עליהם לנחש אילו שפות. מייד אמרו שהשיר הוא בעברית, וכעבור כמה ניחושים מישהו חשב שבטח גם בערבית. שאלתי מדוע הוא חושב כך, וההסבר היה הגיוני מאוד: המדינה מוקפת במדינות ערביות.
בהמשך הנושא נשוחח על כך שבמדינת ישראל ישנן 2 שפות רישמיות: עברית וערבית.
האזנו לשיר פעמיים, מי שהכירו – שר אותו ביחד איתי, ושמנו לב מתי שומעים את השפה הערבית.
לאחר מכן הורדנו את האותיות המרכיבות את המילה "ישראל" והכרנו אותן קצת יותר מקרוב (אות ראשונה, שנייה וכו').
סיימנו מפגש נהדר ודי ארוך עם לוח האותיות המתפרקות: הוזמנו ילדים לסדר את האותיות לפי הכותר המוצע על גבי הלוח, ולאחר מכן הוזמן "בודק" לבדוק אם זה נעשה כשורה.
זמן חצר ויצירה: לא נשאר לנו זמן רב מידי וגם היה גשום בחוץ, אז שיחקנו מעט בתוך הגן, ובסמוך לזמן הארוחה כינסתי אותם שוב על השטיח כדי שיאזינו לספור מקסים שהביאה יעלי:
"הנסיכה והקוסם" מאת ג'וליה דונלדסון
מפגש הצהרים: שרנו את השיר "ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת", הכרנו את התנועות המלוות (מוטוריקה גסה ותרגול גופני), ולאחר מכן חילקתי לילדים שלטים המלווים את השיר, ושרנו אותו בעזרתם (תרגול דיוק והאזנה פעילה).
הסכמנו לדחות את ספור השבת לקבלת השבת מחר, בשל קוצרו המצער של המפגש (הבוקר כולו היה ארוך מהרגיל).

הורי השבת ביום שישי יהיו: הדר ונעם

הודעות:

*** מזל טוב למשפחת לוינטל על הולדת התינוק החדש במשפחתם!
נשיקות וחיבוקים מכל צוות הגן השמחים יחד איתכם!

*** פגישות אישיות : שעות הפגישות האישיות יפורסמו על גבי לוח ההורים וכן יישלחו במייל.
המועדים הם: יום שישי, ה- 24/4 וכן יום שישי ה- 1/5.
בזמן שאשוחח איתכם ההורים, תמלא אילנה את מקומי בגן.
לכל פגישה הוקצבו 15 דקות, ואודה לכולכם מאוד אם תעזרו לי להקפיד, על זמן זה על מנת שלא אעכב אף אחד מההורים הממתינים לתורם.
את טקס קבלת השבת אערוך אני עם הילדים.

*** התחלנו ונמשיך במרץ רב את נושא יום העצמאות בדגש על ציונות ו אהבת הארץ.
במהלך הנושא – שיימשך גם אחרי החג עצמו – נערוך הכרות עם סמל המדינה, עם הדגל, נמשיך להכיר מקומות חדשים במדינתנו, ונלמד היכן הם ממוקדמים על גבי המפה שמלווה אותנו מתחילת השנה, נלמד לצייר מגן דוד, נכיר את יונת השלום, את המושג "עצמאות", נכיר וגם נשיר את המנון המדינה, נעסוק בנושא תעודת הזהות וחשיבותה, ועוד.
לאחר יום העצמאות עצמו נעסוק בנושא בולי המדינה: נזכור מהו בול, נכיר את צורתו המיוחדת וכמובן נראה בולים רבים – בעזרתכם. בהמשך גם נצייר בול בעצמנו.
כמו כן נכיר בצורה המותאמת לילדים את הימים העצובים יותר הקשורים למדינתנו:
יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל.

*** לכבוד הנ"ל – אבקש תמונת דרכון של הילדים. במידה ואין – אפשר תמונה רגילה ממנה נגזור את פני הילד. חשוב שהתמונה תהיה קטנה! (המטרה – נכין בגן תעודת זהות לילדים!!)

*** מבקשת מכל מי שיכול שיביא לגן תמונות שמביעות "ישראליות": דגל ישראל, המילים "ישראל" / "ירושלים", תמונות של סממנים יהודיים, קקטוס, פלאפל, תמונות מנופי ארצנו, תמונות חיילים וכו'.
רק שיהיו קטנות בבקשה ... ותודה מראש!

*** להזכירכם: ביום שלישי, יום הזיכרון לחללי צה"ל, 28/4 – יסתיימו הלימודים בגן בשעה 12:00.
ביום רביעי, 29/4 הוא יום העצמאות ה- 61 למדינתנו לא יתקיימו לימודים בגן, והם יתחדשו ביום חמישי, 30/4.

יום שלישי, 7 באפריל 2009

סיכום שבוע #32

הורים יקרים,
יום אמפגשון הבוקר: המפגשון הכיל רובו ככולו את חוויות טיולי השבת שלכם: כמה כיף היה להקשיב ולהנות יחד עם הילדים:
 • שחר, עדן ואוריה סיפרו ביחד וכל אחד לבד על הטיול של קבוצת הצעירים ביום שישי לקיבוץ גליל ים במקום שנקרא "הילולה". שחר אפילו הביא נוצה של טווס להנאת כולנו! · ערן ואיתי ס. סיפרו על טיול משפחתי משותף בפארק כפר סבא.
 • עומר, רוני, איתי דבי ואוהד סיפרו על טיול ביער חורשים.
  ערן, אביו של עומר ניסח יפה את החוויות מיום יפה זה. להלן:
  זהו יער עם עצי אורן וברוש. תחילה בילינו בלב היער שם יש חניון עשיר במתקני משחק ושולחנות פיקניק, ומשם
  יצאנו בהמשך למסלול הליכה מעגלי (קצר ונחמד). בדרך יש תצפית יפה (מצפה חזי) לכיוון אורנית, הכפר ת'ולת ועד
  לאלפי מנשה, ואפילו יש מערה (לא קטנה) קרירה ונעימה. מומלץ לשבת בבוקר אם אין זמן לנסוע לטייל רחוק יותר.
 • הדר סיפרה על ביקור בשמורת הטבע בני ציון·
 • אריאל שיתף אותנו בטיול משפחתי מקסים לכיוון הכינרת: בנוסף לשיכשוך הרגלים בכינרת עצמה (קיבלנו שפע צדפים להנאתנו שלנו) המשפחה ביקרה במקום שנקרא "ג'ונגל כיף" ואפילו עברו במסלול הנסיעה חזרה להוד השרון דרך הגבול עם ירדן, מה שריגש מאוד את כולנו! אריאל הביא פרחים שקטף מהדרך הביתה.
 • דן סיפר על ביקור ביום שישי במערת האצבע בהר הכרמל (הזדמנות מצויינת לבדוק שוב במפה היכן נמצא "האגודל של המדינה", קרי העיר חיפה, וכן להבין שהטיול היה שם וביום שבת בנחל אלון – גם כן באזור כרמל.
  דן לא התעצל והביא להנאת כולנו אבן צור שנראית מעט כמו סכין קדומה וגם צדף מעניין, שמתאים למה שסיפרתי
  פעם לילדים, כי פעם הים כיסה חלקים גדולים מארצנו.

המשך המפגשון היה שגרת הבוקר הרגילה: מפתח הדלת, תאריך עברי, לוח השמות, בחירת תורנים ומזג האויר
מפגש הבוקר: מפגש הבוקר הוקדש לנושא ניקיון הפסח: הילדים קיבלו מטליות, הורדנו את המגירות ממקומן, וכל ילד עשה "סדר פסח" במגירתו: השליך לפח דברים שאינו זקוק להם ועשה סדר באופן כללי. לאחר מכן הילדים ניקו עם מים וסבון בחריצות רבה את המגירות ואת הכסאות! האוירה היתה נהדרת, הילדים היו חרוצים, והצחצוח – מושלם! לאחר מכן הם עזרו לי לזכור מה מיקומה המדויק של כל מגירה (ננזפתי שוב ושוב על חוסר יכולתי לזכור את המיקום הנכון ...).
היה פשוט מהנה ושמח! אנחנו מוכן לחג הפסח!
זמן חצר ויצירה: שיחקנו ונהננו ממזג אויר די חם!
מפגש הצהרים: קראתי לילדים 2 סיפורים עליהם סיפרתי להם מעט קודם לכן, ועל כל אחד מהם ערכנו דיון מעמיק: על התכנים, על המשמעות, וכן שחזרנו את הכתוב כדי לאפשר זיכרון טוב יותר של הספור וחוויה חוזרת.
הסיפורים היו: "ארמונות מחול" (שהבאתי אני לילדים) מאת חדווה נווה
"מטה הקסמים של משה" שהביא אוהד לגן, מאת רינה שליין – ספור זה קראתי לילדים כבר ביום שישי, ומה שאהבתי בו במיוחד היה התיאורים מלאי הדמיון שמשכו מאוד את הילדים. ספר חוויתי מאוד שנהננו לחזור ולקרוא בו!

יום במפגשון הבוקר: יום מיוחד וחגיגי מאוד! התחלנו את הבוקר במעט שיגרה, אבל באמת רק מעט, כי החגיגיות של היום פשוט דרשה שינוי: שינינו את התאריך העברי, ספרנו את האותיות של התאריך גם במספרים, ושוחחנו על הצפוי לנו להמשך הבוקר. לאט לאט הגיעו כל הילדים להם ציפינו, וביחד עברנו לשולחן החגיגי שאילנה ערכה:
מול כל ילד היתה צלחת פלסטיק, שהכילה את המאכלים ששלחתם (ואיזו השקעה יפה השקעתם! כל הכבוד!), מפית חגיגית וכוסית יין. כמו כן כל ילד קיבל הגדת פסח משלו (הגדה מותאמת לילדים).
כמובן עזרנו לכל ילד לפרוק את מרכולתו על גבי הצלחת, חתכנו, קילפנו והכנו הכל. הכל היה נראה חגיגי מאוד ביחד עם הילדים לבושי בגדי החג היפים. האוירה היתה נרגשת ושמחה!
ואז – סוף סוף התחלנו. את הסדר התחלתי במשהו שראיתי לנכון כחשוב מאוד:
ציינתי בפני הילדים את השפע המונח מולם, ואמרתי להם שעל כולנו להיות אסירי תודה ולהרגיש מבורכים במיוחד על השפע שיש מולנו, שכן ישנם הרי ילדים אחרים שאין יד הוריהם משגת לערוך להם סדר חגיגי ועשיר כל כך.
לאחר מכן בחגיגיות רבה, כשאני מלווה בהגדה היפה שהביא איתי סספורטס לצורך העניין פתחנו בהתחלה. לאחר שסיפרתי לילדים על סימני החג (קדש ורחץ כרפס יחץ מגיד רחצה מוציא מצה מרור כורך שולחן עורך צפון ברך הלל נרצה) ברכנו את כל הברכות שבתחילת ההגדה, ושרנו את השירים המתחילים אותה. אפילו קראנו מעט בהגדה עצמה, ושיתפתי אותם בכמה מנהגים הנהוגים מבית הוריי. הילדים שיתפו פעולה נפלא, והיתה אוירה מרגשת מאוד לכולנו.
כשהגענו לסימן "שולחן עורך", כולם התחילו לאכול. סיימנו את סדר הפסח עם השיר "אחד אלוהינו".
אז סידרנו הכל בזריזות, והילדים יצאו לדשא כדי להכין מצות על גבי סאג'. כמה שזה היה כיף!
כמובן גם טעמנו מהן בליווי ממרח שוקולד.
מייד לאחר סיום האפייה הגיע אלי פלפלי לערוך לילדים הצגה מקסימה על סיפור יציאת מצרים.
לאחר ההצגה הילדים יצאו מעט להתאוורר בחצר, וחזרו לארוחת צהרים מאוחרת.
לאחר הארוחה ישבנו במפגש לאחר יום מהנה ורווי ריגושים, שיחזרנו את מה שעשינו כל היום, ושוחחנו על הנושא שילווה אותנו לאחר החזרה לגן: יום העצמאות ומדינת ישראל! אתחיל לשים דגש על מה שאני מקווה שהצלחתי להטמיע בילדים כל השנה: ציונות ואהבת המולדת.
קראנו לבקשת הילדים את הספור "החור הכחול" – ויצאנו לחופשה.


מבטיחה להתגעגע מאוד לכל הילדים, ומחכה לראותכם בשבוע הבא!

לא לשכוח: חוזרים לגן ביום חמישי, 16/4!

אנא מלאו את הטופס של "מה עשיתי בחופשת הפסח" ואל תשכחו לצרף תמונה אחת מהטיול המשפחתי (אנא רישמו מאחוריה מה רואים בתמונה ואיפה היא מצולמת). התמונה תחזור אליכם לקראת סוף השנה.


יום ג – חופשת חג הפסח
יום ד – חופשת חג הפסח
יום ה – חופשת חג הפסח


הודעות:
*** אחרי פסח אערוך פגישות אישיות איתכם ההורים על מנת לעדכן אתכם לגבי הילדים
והתהליך אותו עברו מאז תחילת השנה. בהמשך אתלה דף על לוח ההורים עם מועדים בהם
אוכל לפגוש בכם, ותוכלו לרשום את שמותיכם. פרטים בהמשך!

יום ראשון, 5 באפריל 2009

סיכום שבוע #31

הורים יקרים,
יום א
מפגשון הבוקר: המשכנו בהצלחה בחתימת הבוקר, ואין ספק שהילדים גם נהנים מכך וגם לומדים לאט לאט לרשום את שמם. כמובן בחרנו תורני בוקר תוך ספירה בדילוגים זוגיים (עדיין לא קראתי בשם זה) עד 20 ומ- 20, עסקנו באוריינות שמות הילדים לפי האות האחרונה בשמם (הם נקראו ללוח לפי מילה שמתחילה באות האחרונה של שמם, והיה עליהם לזהות אותה ולהבין שזוהי האות האחרונה בשמם), בדקנו את מזג האויר ההפכפך, פתחנו את הדלת עם המפתח, וזכרנו מהם הכללים לפתיחת דלת מוצלחת במפתח, וכמובן עדכנו את לוח השנה העברי ומנינו כמה ימים עברו מתחילת החודש, כלומר ערכנו את ההקבלה המספרים לאותיות הסופרות את ימי החודש.
שמחתי לראות שלמרות מזג האויר הקר שהיה אתמול סיפרו לי הילדים על חוויות השבת שלהם, ושהיו בעיקר ביקורים אצל הסבים והסבתות וגם טיול בפארקים כאלו ואחרים.
ערן סיפר על חגיגת הבר מצווה של אחיו הגדול יהב, שהתקיימה אתמול בבית הכנסת, ותמשך מחר בכותל המערבי שבירושלים. איחלנו לו ולמשפחתו מזל טוב, ושמחנו בשמחתו! הוא גם הביא סוכריות לחלק לילדים על מנת לשתפם בחגיגה המשפחתי, מה ששימח מאוד את כולם!
נעם סיפר על טיול סוף שבוע שערך עם משפחתו ממש בגבול הצפון בקיבוץ "הגושרים", ותיאר ביקור בנחל דן המשגע ובחרמון! כמו כן הוא סיפר על מסלול "עמק הנהר הנעלם" קיבוץ הגושרים. נשמע מומלץ מאוד!!
מפגש הבוקר: התחלנו לבקשת הילדים עוד מיום שישי עם "מה נשתנה" ואחר כך שוחחנו על השיר "אחד מי יודע?". ביררנו מה מסמל כל מספר, מה המשמעות, הכרנו למדנו ונהננו מאוד! לאחר מכן שרנו כמובן את השיר בביצוע מקסים ומרגש של ... סבלימינל!
סיימנו מפגש נהדר עם יצירה:
הילדים קיבלו דף חלק, מדבקות עם סמלי צלחת הפסח וטוש צבעוני, וביחד למדנו לצייר את צלחת הפסח: ראשית ציירנו מעגל גדול שהוא למעשה הצלחת עצמה, לאחר מכן ציירנו במרכזה עיגול קטן יותר, בו נדביק את המדבקה עם ציור המצות, ומסביב ציירנו עוד 5 עיגולים עליהם הדבקנו אחר כך את מדבקות תכולת הצלחת.
היה כיף וחשוב לתרגול המוטוריקה העדינה.
זמן חצר ויצירה: סיימתי עם הילדים את העבודה של התאמת הכמות למספר.
מפגש הצהרים: התחלתי עם שיר הברווזיים, וכל הילדים שהגרביים היו במגירתם הוזמנו להשתתף. במקביל נתתי לשני ילדים את הברווזיים שלי – לכל ילד גרב אחת, וביחד היו אמורים לשתף פעולה ולהציג את הצגת הברווזיים. היה מהנה מאוד! כל מי שלא היו לו ברווזיים – הוזמן יחד איתי להציג בעזרת הידיים!
סיימנו את המפגש עם ספר מקסים שהביא עידו, שעניין אותנו מאוד וגם תרם לתרגול השפה העברית הנכונה:
"ככה זה בעברית" מאת דתיה בן דור.

יום ב מפגשון הבוקר: התחלתי בערבוב כל השלטים על גבי לוח ימות השבוע ומכות מצרים, ולאחר מכן הזמנתי שני ילדים לסדרם. זה לקח מעט זמן, וחברים הגיעו לסייע בהמשך, ושינוס המותניים הקבוצתי היה יוצא מן הכלל וכמובן מוצלח מאוד!
שמחתי לראות שילדים הביאו בקבוקי מים לטיול המיחזור העתידי שלנו, אחד הילדים פתח את דלת היציאה לחצר עם המפתח, בחרנו תורני בוקר, בדקנו את מצב מזג האויר וכמובן עדכנו את לוח השנה העברי, ומנינו את ימיו במספרים ולא רק באותיות.
בזמן שתורני הבוקר סידרו את שולחנות הארוחה עברנו ללוח השמות ותרגלנו אוריינות שמות הילדים לפי האות האחרונה בשמם.
מפגש הבוקר: התחלנו בשיחה ערה על סדר הפסח הצפוי לנו בגן ביום שני הבא: שוחחנו על החולצה הלבנה שנלבש כולנו ועל המאכלים שאבקשם להביא. לאחר מכן חשבנו ביחד למה אפשר להמיר את אלה שהילדים פחות אוהבים, שכן אין שום הגיון בלבקש מהם להביא מאכלים שלא יאכלו, ושלא יגרמו להם הנאה.
כמעט כל הילדים אוהבים ביצה קשה, כך שפריט זה אינו בעייתי. הצעתי לאלה שאינם אוהבים זאת להביא חביתה במקום!
את תפוח האדמה המבושל החלפנו ב... מעט צ'יפס! (משקית קנויה – לא צריך את כל השקית – באמת רק מעט מתוכה), כשאנו מבינים שהצ'יפס עשוי מתפוח אדמה.
את החסה החלפנו במלפפון – והחרוסת הפכה (לגמרי ביוזמת הילדים אגב) למעט פירות יבשים!
המשכנו עם שירי פסח: "שמחה רבה" + "עבדים היינו", ומייד עברנו לאוריינות המילים: "פסח", "אביב" ו"ניסן".
היה פשוט נהדר! הילדים שולטים היטב באותיות המרכיבות, מבינים את ההגיון ברצף האותיות ליצירת כל מילה, וכמובן אינם חוששים לבקש סיוע אם אינם יודעים. תמיד יש את השמחים לבוא ולעזור, מה עוד שכך כל הילדים שמחים להשתתף, כי הם יודעים שגם אם לא ידעו משהו – יבואו לעזור להם.
סיימנו את המפגש בהכנת לחמניות כשרות לפסח! לפני כמה ימים שוחחנו על כך שלא כולם אוהבים לאכול מצות, וסיפרתי להם שאפשר לאכול לחמניות כשרות לפסח. השמחה היתה רבה!
הצגתי בפניהם את החומרים הדרושים להכנת הבצק, וגם סיפרתי איך בדיוק מכינים אותו. כמובן נתתי לילדים לנסות ולהסביר מה עושה את הבצק הזה כשר לפסח בניגוד לבצק של חלה לשבת למשל.
הילדים היו יצירתיים מאוד בהכנת לחמניות הפסח שלהם, וראיתי דוגמאות של אוזן המן, שבלול, רמזור, פרצוף וכו'.
זמן חצר ויצירה: שיחקנו בחצר.
מפגש הצהרים: לאחר ארוחת הצהרים טעמנו את הלחמניות שהכנו. היו שאהבו אותן והיו שלא. שמחתי לראות שכל הילדים הסכימו לטעום. זה כבר שלב אחד קדימה!
המפגש התחיל בהצגה של הברווזיים: מי שהיה לו זוג ברווזיים במגירה – הגיע להציג, והשאר הציגו בכאילו עם כפות ידיהם הריקות. עדן נתנה לי רעיון מקסים, שבא לגמרי ממנה: היא חלקה את הברווזיים שלה עם חבר, כך שלכל אחד מהם היתה גרב אחת, וכך הם הציגו ביחד.
הצעתי לאלה שהביאו ברווזיים (רק למי שרצה כמובן) לחלוק את שלו עם חבר נוסף, והיה נהדר לראות את ההענות.
שרנו את השיר כמה פעמים כשכל הילדים בסופו של דבר מציגים את השיר עם הברווזיים שקיבלו בהשאלה מחבריהם.
סיימנו באליפות ים-יבשה, וראינו שאוריה ועומר נשארו האלופים שלנו, ואליהם התווספה מיקה, שהוכיחה כישורי ריכוז לאורך כל זמן המשחק, וכך ניצחה!
המטרה היא, ועליה אני חוזרת בכל רגע בזמן האליפות, היא להקשיב למילות השיר, להתרכז בהם ולחשוב: אם שומעים "ים" – צריך לקפוץ לתוך החישוק. אם שומעים "יבשה" – יוצאים ממנו החוצה. צריך להיות מרוכזים כל הזמן, ולהשתמש בו זמנית גם באוזניים וגם בראש. מי שמצליח לעשות זאת לאורך זמן – כמובן מנצח ומחזיק מעמד לאורך כל האליפות.

יום גמפגשון הבוקר: התחלנו עם השיר "ארבעת האחים" מאת נעמי שמר ("ביום בהיר ונהדר יצאו מתוך ההגדה חכם ותם, רשע גדול וזה שלא ידע לשאול"). האזנו לו, הכרנו אותו ושוחחנו על המשמעות של 4 האחים מבחינה אוניברסלית. בדיוק נכנס איתי סספורטס עם הגדה לפסח, ולאחר שהתפעלנו ממנה, הראיתי להם שישנו גם בהגדה שיר על 4 האחים הללו, ולכבוד סדר הפסח בגן ובבית – יהיה נחמד להכירו ולשיר אותו.
טעמנו גם חרוסת טעימה מאוד העשויה מתמרים ומאגוזים שהכינה אמה של מירב (הילדים פשוט ליקקו את האצבעות), ובהזדמנות זו גם ... סלרי (שהוא בעצם הכרפס בליל הסדר). לא תאמינו – אבל רובם ממש אהבו את הסלרי!
כרגיל עדכנו את התאריך העברי, בחרנו תורני בוקר, בדקנו את מצב מזג האויר ושוחחנו על היצירה העתידה להיום:
משה בתיבה.
מפגש הבוקר: המפגש התחיל עם שירים לקראת סדר הפסח בגן: "מה נשתנה", "אחד אלוהינו" ו"ארבעת האחים". שרנו גם את "שמחה רבה", ואז התמסרנו בכדור.
זמן חצר ויצירה: הילדים הכינו יצירה מקסימה של משה בתיבה (או כפי שאנו מכנים אותו: מושיקו בתיבה ...). תוכלו לראות את העבודה היפה בגן.
מפגש הצהרים: קראנו 2 סיפורי פסח נהדרים וקלאסיים מאת לוין קיפניס:
"כוסו של אליהו" ו"אגוז של זהב" .
הילדים ממש אהבו את הסיפורים, ושוחחנו עליהם מעט. סיימנו בקריאת סיפורם של דוד וגולית אותו הביא נעם לגן.

יום ד – יום חופשי

יום המפגשון הבוקר: בוקר מקסים נוסף התחיל בגננו עם ההתנהלות הרגילה שלנו טרם פתיחת הספריה:
בדקנו את מזג האויר, עדכנו את לוח השנה העברי וגם מנינו את ימות החודש במספרים ולא רק באותיות, בחרנו תורני בוקר וגם ספרנים, וכמובן נבחר ילד חמוד נוסף לפתוח בהצלחה את דלת היציאה לחצר.
בדקנו מי נמצא בגן ומי חסר – וכמה ילדים אז נמצאים בגן (חישבנו באמצעות האצבעות).
ואז פתחנו את הספריה בשמחה רבה.
בסיום הספריה, בשעה שתורניות הבוקר החרוצות סידרו את שולחנות האוכל – קראתי לילדים ספור מתוק ומקסים שהביא נעם לגן: "עוד נשיקה ודי" מאת נאוה גייזנברג.
מפגש הבוקר: התחלנו עם שירי בוקר: "לתקרה... לרצפה", "פעלולי גן", ואם כבר היינו בסימן בוקר עירני וקופצני – כבר שרנו את "עבדים היינו" במרץ רב! עברנו לשיר ימות השבוע, שהילדים אוהבים כל כך, ושרנו אותו פעמיים (גם נבחרו פעמיים ילדים להציג את השיר עם לוחות ימות השבוע).
לאחר השיר-ריקוד "מטייל אני לבד", קראנו סיפור נוסף, והפעם אחד שהביא איתי סספורטס:
"איתמר מטייל על קירות" מאת דוד גרוסמן
משם יצאנו לטיול מיחזור פורה במיוחד בזכות ההענות העצומה של כולכם והירתמותכם לנושא: תודה על כל הבקבוקים ועל המיכלים השונים מפלסטיק. נהננו מאוד להשליכם לפח המיחזור ושוב לדון ולדבר על כל הנושא.
זמן חצר ויצירה: סיימנו את יצירת "משה בתיבה".
מפגש הצהרים: התחלנו את המפגש שוב עם ספור מקסים, והפעם אחד שהביאה הדר לגן, שעורר אותנו לשיחה ערה ומעניינת בנושא בקשת הסליחה גם כשעושים משהו שלא בכוונה:
"אני ממש מצטער" מסדרת פו הדב בתרגומה של סיגל גפן מאנגלית.
סיימנו כמובן עם תזכורת לגבי ספורי התנ"ך מהתקופה האחרונה, והיום סיפרתי את ספורו של אברהם אבינו המחפש כלה לבנו יצחק, ושולח את עבדו אליעזר לאור כשדים לחפש שם כלה ראויה – וכמובן איך פגש ברבקה ובחר דווקא בה לכלה ליצחק.

הורי השבת ביום שישי יהיו: אמתי ולליב.


הודעות:
*** אחרי פסח אערוך פגישות אישיות איתכם ההורים על מנת לעדכן אתכם לגבי הילדים
והתהליך אותו עברו מאז תחילת השנה. בהמשך אתלה דף על לוח ההורים עם מועדים בהם
אוכל לפגוש בכם, ותוכלו לרשום את שמותיכם. פרטים בהמשך!

*** ביום ראשון נערוך ניקיון פסח יסודי בגן, והילדים ינקו את כיסאותיהם ואת מגירותיהם.

*** ביום שני, 6/4 נערוך בגן סדר פסח המותאם לילדים – ללא השתתפות ההורים.
אבקש לשלוח את הילדים לבושים בחולצה לבנה וכן מצויידים ב:
1. ביצה קשה
2. תפוח אדמה מבושל ומקולף או תפוח עץ מקולף (למי שלא אוהב תפוח אדמה)
3. חרוסת (כל אחד יבחר עם ילדו את זו הטעימה ביותר לטעם הילד)

***חופשת חג הפסח תתחיל ביום ג, ה- 7/4 ותמשך עד יום ד, 15/7.
נפגשים בחזרה בגן ביום ה, 16/4.