יום שני, 30 במאי 2011

שבוע #35 שנת לימודים תשע"א

הורים יקרים,

יום א יום חופשי

יום ב מפגשון: מפגשון קצר ולאחריו – חוג מוסיקה עם איריס.

בזמן המפגשון שמו הילדים לב לכך שלוח השמות השתנה שוב, והוא חזר להיות מסודר לפי האות הראשונה בשם! כל הכבוד לילדים!

כמו כן הספקנו לשוחח על לוח התוכן שאותו נמלא במהלך היום ביחד, כשהנושא הוא יום ירושלים.

רון סיפר לנו מחוויות השבת שלו.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בקפיצות צפרדע מרהיבות, לאחר שבארוחת הבוקר האזנו לשיר

"ירושלים של זהב" לכבוד הנושא של יום ירושלים.

התחלנו את המפגש עם המנגינה "טקילה", והילדים שמחו לפעול לפיה במרחב לאחר שזמן רב לא שמענו אותה. היצירה היפה מתרגלת היטב את המוטוריקה הגסה במרחב, ומהנה מאוד את כולנו.

המשכנו בריקוד הזוגות האהוב: "מטייל אני לבד", ואז – לכבוד נושא יום ירושלים – קמנו ושרנו את ההמנון.

לאחריו שוחחתי איתם על מה שקרה במלחמת העצמאות, אז ירדן כבשה את החלק המזרחי של ירושלים, חלק שהחזרנו לעצמנו במלחמת ששת הימים.

הילדים גילו עניין רב בנושא, ושאלו שאלות רבות, והרחבתי עד כמה שיכולתי וידעתי.

הראיתי להם את התמונה של הצנחנים ששיחררו את הכותל, ראינו תמונה של הכותל המערבי, וגם שוחחנו על 8 השערים של העיר, על הצורך בהם ועל שמותיהם.

סיימנו מפגש מעניין בהחלט עם סמל העיר ירושלים, כשאנו דנים מדוע מופיעים הסמלים המסויימים שנמצאים בו: הכותל, האריה וענפי עץ הזית.

זמן חצר ויצירה: הכנו את הכותל המערבי שלנו: הילדים קיבלו בריסטול לבן, אותו מרחו במרץ בדבק, ופיזרו עליו חול, אבנים קטנות, עלים, ענפים – מה שמצאו. מחר נתלה את הכותל הפרטי שלנו!

מפגש הצהרים: התחלנו את המפגש בשיחה מעניינת על השמות הרבים של העיר ירושלים.

הילדים התלהבו מאוד מהשמות! המשכנו עם השיר הפעיל והמשעשע "קדימה ... אחורה", שיחקנו במשחק האורייני עם המילה "ירושלים", וסיימנו עם שיר הסיום "לעמוד-לשבת".

יום ג מפגשון: שגרת בוקר.

מפגש הבוקר: היום הכנתי לילדים קורה מתפתלת ... כלומר אותה קורה שאני מכינה להם בדרך כלל, אלא ארוכה יותר, ומפותלת. הם כמובן צלחו אותה בכניסה למפגש – בהצלחה של ספורטאים מנוסים!

התחלנו עם שירי בוקר שחלקם בישיבה וחלקם במרחב, ולקראת השיחה אודות יום ירושלים – קמנו לשיר את ההמנון. כל כך התרגשתי משירתם היפה והחזקה של הילדים – שחילקתי להם מדבקות שמסמלות את גאוותי בהם.

נזכרנו בשמותיה של העיר (איזה יופי שהילדים זכרו כל כך הרבה משמותיה של העיר!), בשמות השערים, ואז חילקתי לילדים חישוקים קטנים, שעתידים להפוך להגאים, ו... נסענו לירושלים!

הפעילות במרחב היתה מקסימה, ולוותה בשיר שנקרא: "הי הו נוסעים לירושלים"!

השתמשנו בחישוקים כדי לחוות את הנסיעה לירושלים, החישוקים הפכו לאמצעי לדמות טיפוס בהרי ירושלים שנמצאים סביב לעיר, וגם גלגלים אותם גילגלנו במרחב כדי לדמות את המנהרות והמחילות בהן אנו זוחלים ...

איזו פעילות נהדרת!! הילדים נהנו מאוד, וכמובן נשמיע את השיר מידי יום להנאתנו- ולטובת הפעילות המוטורית הנרחבת שבאה לידי ביטוי!

לאחר ש"הגענו" לירושלים, שוחחנו על הכותל ועל הפתקים שאנו נוהגים לשים בין הלבנים. חשבנו ביחד מה ניתן לכתוב בפתקים, ולסיום המפגש קראתי להם שיר קצר ויפה בנושא: "רק טוב" מאת ארלט ספדיה.

זמן חצר ויצירה: היום הילדים הכינו דף עבודה בנושא האות "נ". הדף תוייק בקלסר.

מפגש הצהרים: אליפות ים – יבשה.

יום ד מפגשון: שגרת בוקר.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש עם הסְקוּטֶר, שעליו עם שוכבים, ובעזרת ידיהם מסיעים עצמם על בטנם!

התחלנו עם הנעימה הסקוטית, עימה בירכנו האחד את השני בברכת "מה שלומך?", המשכנו עם המוסיקה המתנגנת ועוצרת, ששעשעה אותנו מאוד ... ולאחר שירת ההמנון "נסענו" לירושלים עם השיר "הי הו נוסעים לירושלים"!

ליד הכותל החלטנו לצאת במחולות, ולימדתי את הילדים כיצד רוקדים את "הורה חדרה"!!

זמן חצר ויצירה: בזמן שהילדים שיחקו בחצר ופעלו בחוג יוגה, הזמנתי את מי שהיה פנוי לקבל מדבקות עגולות ובהן אותיות המרכיבות את המילה "ירושלים", ולהדביקן בסדר הנכון על גבי פיסת נייר.

מפגש הצהרים: סוף סוף הוצאנו את הברווזיים מהמגירות, והצגנו את השיר היפה, כשהילדים חולקים את הברווזיים שלהם עם מי שאין לו, וסיימנו עם הריקוד "סובבו".

יום ה מפגשון: שגרת בוקר + ספריה.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בתוך מסלול מכשולים מורכב ומתוחכם יותר מבעבר, והדבר ארך יותר זמן מבדרך כלל, אך ההנאה היתה גדולה! אפילו הליכה על קביים הוספתי הפעם, לשמחתם!

לאחר מכן המשכנו עם שירי הבוקר הפעילים, ו ... "נסענו לירושלים" עם השיר הקבוע שלנו.

שם רקדנו "ליד הכותל" את "הורה חדרה" ואת "הורה" בשירתו של אבי טולדנו.

מפגש הצהרים: ספור תורה: סיימנו את ספורי יוסף – וכן את ספר בראשית! קראנו כנהוג:

"חזק חזק ונתחזק", ואת המפגש סיימנו עם כמה שירים פעילים במרחב!

החל מהשבוע הבא אקרא לילדים מתוך ספרו של אפרים סידון: "התנ"ך בחרוזים – בראשית".

הורי השבת יהיו אמיר + יהלי !

יום שני ה- 6/6 הוא היום האחרון טרם היציאה לחופשת חג השבועות.

ביום זה נציין את חג השבועות בטקס קצר, ולכבודו אשמח אם תוכלו לשלוח את הילדים עם סלסלה או כל מיכל קטן אחר ובתוכם

פרי אחד לבחירת הילד + מעדן חלב אחד (אנא כתבו עליו את שם הילד בטוש לא מחיק).

אפשר לעטר את הסלסילה בירק ובפרחים.

רישמו ביומן שביום שישי ה- 10/6 ניסע כולנו לרפת של אלי במושב ירחיב!

אילנה תשלח בהמשך פרטים לגבי הטיול!!

יום חמישי, 19 במאי 2011

שבוע #34 שנת לימודים תשע"א

הורים יקרים,

יום א יום חופשי

יום ב מפגשון: שגרת בוקר + חוג מוסיקה.

מפגש הבוקר: התחלנו את הבוקר בכניסה למפגש בקפיצות צפרדע, והמשכנו עם שגרת הבוקר, שכללה את המפתחן ואת החזאי. לאחר מכן המשכנו עם ארגון לוח ימות השבוע והמספרים, והתחלנו לשיר:

"איש היה בישראל", "ריקוד הציפורים", "ל"ג בעומר חץ וקשת יש", "עוד לא אהבתי די", וכן רקדנו על פי היצירה המופלאה של ברהמס: "הריקוד ההונגרי".

זמן חצר ויצירה: הילדים קיבלו חצי דף ועליו ציירו בצבע חום את הקרשים של המדורה.

מעליהם ציירתי לילדים 4 קוים, ששימשו כלהבות המדורה, ועל גבי הקווים היה עליהם להדביק ברצף מדבקות עגולות בצבעי האש. יצא מקסים – והתוצאה על גבי לוח התוכן!!

מפגש הצהרים: קראתי 2 ספורים:

"המדורה" מאת שרה זלוף ו - "מכבי האש" מאת בינה אופק.

יום ג מפגשון: שגרת בוקר.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בתוך מסלול מכשולים סבוך ומלא פעילויות, וצלחו אותו בהצלחה שאינה מביישת ילדים גדולים בהרבה מהם!! איזו התקדמות מאז תחילת השנה!

לאחר מכן קמנו ורקדנו ביחד את "עוד לא אהבתי די", ואז סיפרתי לילדים ספור (דמיוני) על משפחת טרולים שלווה, שמנוחתם הוטרדה מבואה של מפלצת המאיימת לחסל להם את ערוגות הירקות מהן מתקיימת המשפחה!

את הסיפור ואת הפעילות, שנושאהּּ נסב סביב נושא ל"ג בעומר והמדורות והאש כמובן, ליוותה היצירה

"מחול הטרולים" מתוך "פֶּרְגִינְט" שכתב המלחין אדוארד גְרִיג.

הילדים היו שותפים לספור, וביחד גירשנו את המפלצת מהשדה עם "לפידים" בוערים, מהם חששה המפלצת.

היה מקסים!!

מפגש הצהרים: אליפות ים יבשה!

יום ד מפגשון: שגרת בוקר.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בקפיצות מרשימות על רגל אחת, ולאחר שסידרנו ביחד את לוח ימות השבוע, את לוח המספרים לפי הסדר היורד הפעם, ובירכנו בברכת "בוקר טוב" את האתרים השונים במפת המדינה – התחלנו לשיר:

"איש היה בישראל", פעלנו במרחב על פי "הריקוד ההונגרי" מאת ברהמס, כמה ילדים באו להציג בכישרון לפני כולם את השיר "לג בעומר חץ וקשת יש", וסיימנו בריקוד יפייפה שהילדים רקדו בכישרון רב על פי השיר: "עוד לא אהבתי די".

מפגש הצהרים: שיחקנו במשחק הזיכרון.

יום ה מפגשון: שגרת בוקר + ספריה.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בנסיעה על גבי סקוּטֶר! גיא, מדריך היוגה, הראה לי מעין גלגשת קלה, עליה הילדים שוכבים על בטנם, ומסיעים עצמם בעזרת ידיהם, כך שבעצם הם מחזקים מאוד את פלג גופם העליון, ובעיקר את חגורת הכתפיים. אהבתי מאוד את המכשיר, והבוקר הילדים נכנסו למפגש כשהם מסיעים עצמם עליו!! איזו חוויה נהדרת עבורם – ואיזו תועלת גדולה עוד יותר!!

המשכנו במסיבת ריקודים נהדרת: "כאן נולדתי", "זה התחיל משני הורים", "הורה" ו"עוד לא אהבתי די".

בסיומה יצאנו לטיול מיחזור!

מפגש הצהרים: ספור תורה: המשכתי לספר לילדים את עלילותיו של יוסף במצרים עם הגיע 7 שנות הבצורת.

הורי השבת יהיו אילון + אלית !

יום חמישי, 12 במאי 2011

שבוע #33 שנת לימודים תשע"א

הורים יקרים,

יום א יום חופשי

יום ב מפגשון: שגרת בוקר, במהלכה הזמנתי ילדים להציג בפני השאר כיצד מציירים מגן דוד,

וכיצד יוצרים אותו מציור שני משולשים.

מאחר והיתה הענות גדולה (והצלחה גדולה לא פחות), הזמנתי בסוף את כולם, וההצלחות – בקלסרים!

מפגש הבוקר: לאחר ארוחת הבוקר, שהיתה היום מאוחרת יותר מבדרך כלל, יצאו הילדים לחצר לשחק.

מפגש הצהרים: כמה דקות לפני השעה 11:00 נכנסו הילדים חזרה לגן, והתארגנו לקראת הצפירה וטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל.

כשנשמעה הצפירה נעמדו כל הילדים בדומיה מעוררת כבוד, ובסיומה – שרו בקול רם את "התקווה".

הורים יקרים – ילדים אלו הם הדור החדש של המדינה – והם ראויים להערצה! איזה כבוד, איזו מסירות הפגינו, איזו דבקות. במהלך כל טקס יום הזיכרון כולם הקפידו לדבר בקול שקט במיוחד, וישבו דמומים כשקראתי להם שיר בנוגע ליום הזיכרון.

שוחחנו על כלי הביטחון, שמשמיעים קול צפירה משלהם כשהם עוברים בכבישים: האמבולנס, הכבאית ורכב המשטרה. שוחחנו מדוע הם עושים זאת, ומה מטרתם.

לאחר טקס יום הזיכרון עשינו את המעבר החד והמתבקש ליום העצמאות, שרנו ורקדנו, ניגנו בכלי נגינה, והחשוב ביותר – הצגנו בפני המדינה את ההופעה שהכנו לה לכבוד יום הולדתה ה- 63: את השיר "נולדתי לשלום"!

בסוף הטקס קראנו ספור יפה שהביאה שני לוי: "הכלב שטרודל חוגג עצמאות" מאת תומר שריג , ונפרדנו עם דגלי ישראל, ולבוש בכחול לבן!

חג שמח!

יום ג יום עצמאות שמח!

יום ד מפגשון: שגרת בוקר + חוויות מחופשת החג! היו שסיפרו בע"פ (רבים עשו זאת!!) ורון סיפר מתוך פתקית שהוריו כתבו עבורו. איזה כיף!! רוב הילדים סיפרו על חוויית הזיקוקים בערב החג וכן על הבמות, וכמובן על המנגל של יום החג עצמו...

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בקפיצה ופיסוק, ולאחר שהתיישבו הפכתי את לוח השמות, והראיתי להם שחזרתי להדביק מאחוריו את לוחיות ימות השבוע והמספרים מ- 1 ועד 10 לאחר תקופה ארוכה בה לא היו תלויים שם. התבדחתי איתם, ואמרתי, שהם בטח שכחו כיצד לסדר את הלוחיות.

הם נענו מייד לאתגר, ואני מיהרתי לבלגן את הלוחיות! הזמנתי ילדים שסידרו ממש יפה (האחד בעזרת השני) את לוחיות ימות השבוע וגם את המספרים, ומלאים בגאווה ישבנו להמשיך במפגש: ברכנו את מפת המדינה בברכת "בוקר טוב", כשאנו מצביעים על האתרים השונים ומזהים אותם במפה.

לוח התוכן השתנה לאחר החזרה מחופשת יום העצמאות ומציג את הנושא הבא: ל"ג בעומר!

שוחחנו על צבעי המדורה ומדוע מדליקים מדורות, ואז קראתי לילדים ספור קצר בשם:

"האגדה על החיה המסתורית". זהו ספור שמספר בעצם על גילוי האש! בסופו של דבר גילה אילון שאותה "חיה מסתורית" היא האש, לאחר ניסיונות רבים מצד הילדים לנחש באיזו חיה מדובר. כל הכבוד!

סיימנו בספור אודות בר כוכבא, וגם שרנו את השיר הידוע.

זמן חצר ויצירה: בזמן חוג היוגה הזמנתי את הילדים להכין מדורה משלהם:

היום שוחחנו על כללי ההתנהגות הבטוחים ליד מדורה, ובעקבות זאת קיבלו הילדים בריסטול שחור, שהיה ה"לילה", ומרחו בתחתיתו דבר, שעליו פיזרו חול. הן חובה להדליק מדורה אך ורק באזור חולי.

לאחר מכן ציירו את הקרשים, והדביקו מעליהם רצועות שקיות בצבעי האש (מיחזור!), שהיוו את להבות המדורה. הילדים סיימו את העבודה בהדבקת מדבקות של כוכבים להמחשת הלילה השחור.

מפגש הצהרים: סוף סוף, כפי שהבטחתי לילדים כבר מזמן, קיימנו אליפות ים – יבשה מפוארת ומרגשת!!

יום ה מפגשון: שגרת בוקר + ספריה.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בדילוגים, והתחלנו עם לוח ימות השבוע וארגון המספרים מ- 1 ועד 10, וגם ההפך. ברכנו את מפת המדינה בברכת בוקר טוב.

השיר על בר כוכבא. המשכנו בריקודים חדשים, כנהוג לעשות סביב המדורה: הכרנו ורקדנו את "ריקוד הציפורים" , וכן הכרתי לילדים יצירה יפיפייה בשם: "הריקוד ההונגרי" מאת ברהמס, ועל פיה רקדנו ריקוד מעגלי.

מפגש הצהרים: ספור תורה: המשכתי לספר את קורותיו של יוסף במצרים, והפעם הרעב הגדול שולח את בניו של יעקב למצרים לקנות אוכל. יוסף המופקד על מכירת המזון מזהה את אחיו, אשר אינם מזהים אותו.

הורי השבת יהיו אגם + אוהד !

מחר נחגוג יום הולדת 5 ל יואב ד.!! מזל טוב לחמוד ולמשפחה!!

לתשומת ליבכם:

ביום א ה- 15/5 תתקיים בגן הצגה בשעה 9:30 בבוקר.

אנא הקדימו להביא את הילדים ביום יפה זה!!

לכבוד ל"ג בעומר נערוך בגן מדורה ביום חמישי ה- 19/5 בשעה 18:00!

ביום זה יש לאסוף את הילדים עד השעה 16:00 על מנת שנוכל להתארגן בגן לקראת המדורה!

יום חמישי, 5 במאי 2011

שבוע #32 שנת לימודים תשע"א

הורים יקרים,

יום א יום חופשי

יום ב מפגשון: שגרת בוקר , אליה הצטרפה איריס המורה למוסיקה בשעה 9:00 בבוקר.

מפגש הבוקר: מייד לאחר ארוחת הבוקר, נכנסו הילדים למפגש בקפיצות צפרדע משכנעות ביותר, והתארגנו לקראת הצפירה. הילדים קיבלו ממני במהלך השבוע האחרון הכנה לקראת יום הזיכרון והצפירה, כך שלא היו מופתעים . שוחחנו שוב על משמעות היום הזה, על הצורך בזיכרון, על הגאווה והשמחה במדינתנו החזקה, ועל העומד לקרות בזמן הצפירה בשעה 10 בבוקר. מייד כשנשמעה הצפירה נעמדו הילדים בדום מרגש! אף אחד לא נע, לא זע.

כולם כיבדו את הרגע, וגרמו לי גאווה גדולה. אם היה אפשר – הייתי רצה לחבק כל אחד מהם ברגע חשוב זה.

הייתם צריכים לראות את הבעות הפנים הרציניות שלהם!!

לאחר הצפירה נשארו הילדים לעמוד, כפי שהדרכתי אותם קודם לכן, ושרנו ביחד את ההמנון. אין ספק שהתרגול היומיומי שעשינו במהלך השבוע האחרון הוכיח עצמו, והילדים הצטרפו כל כך יפה לשירה!

לאחר "התקווה" ישבנו, וסיפרתי להם בשקט על הגאווה שחשתי כלפיהם.

לאחר שאמרתי שאנו ברי מזל שנולדנו אל תוך מדינה המגנה עלינו, האזנו שוב לקולו של ראש הממשלה הראשון, הלא הוא דוד בן גוריון, המכריז על הקמת המדינה, וכך עשינו את המעבר בין יום הזיכרון לשגרת היומיום.

סיימנו עם "חובות המפגשון" (תפקיד החזאי), וכן קראנו מחוויות חג הפסח:

אגם סיפרה על טיול ללטרון, ל"מיני ישראל".

אמיר סיפר על טיול משפחתי לרמת הגולן.

אלית סיפרה על טיול בוקר נעים בטיילת בנמל תל אביב.

המשכנו עם "ריקוד" מאת בטהובן, והילדים יצרו את צורת המגן דוד בכישרון רב, וסיימנו עם "נולדתי לשלום", שאנו עדיין מתרגלים לקראת ההופעה הגדולה !! שיר זה נגיש במתנה למדינה בשבוע הבא לכבוד יום הולדתה ה- 63!

זמן חצר ויצירה: בזמן החצר הזמנתי את הילדים להרכיב את סמל המדינה:

כל אחד הרכיב את הסמל הפרטי שלו, אותו תוכלו כרגיל למצוא בקלסרי הילדים!! כל הכבוד!!

מפגש הצהרים: סיפרתי לילדים ספור לכבוד יום הזיכרון:

"המגירה השלישית של סבא" מאת ג'ודי טל קופלמן. קודם לכן הקדמתי והראיתי להם כיצד נראה הטלאי הצהוב אותו נאלצו הילדים לענוד על דש בגדם, ושוב הדגשתי עד כמה אנו ברי מזל שנולדנו אל תוך מדינה משלנו!

הילדים היו קשובים מאוד לספור, אותו סיפרתי ללא הקראתו.

יום ג מפגשון: עוד לפני המפגשון הספיקו הילדים החרוצים להכין דף עבודה המתרגל את האות "מ".

שגרת בוקר, במהלכה קראנו שתי חוויות נוספות:

יהלי סיפרה על טיול מחנאות לאזור הצפוני של ים המלח, וביקור בכמה אתרים מיוחדים: קומראן, נחל פרת ועיינות צוקים.

תום סיפר על טיול שבת בנגב הצפוני, והביא תמונות מרהיבות של הנוף מדרום המדינה.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בקפיצה על רגל אחת, והתחלנו בשירת ההמנון.

המשכנו עם כלי נגינה, האהובים כל כך על הילדים, ושרנו את השיר : "ארץ זבת חלב ודבש", כאשר כלי הנגינה מצטרפים בפעימה החזקה, וכל כלי נגינה מצטרף בזמן אחר. הילדים פשוט הבריקו!! מוזיקאים לכל דבר!

לאחר מכן המשכנו עם השיר "ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת": ראשית הצגנו את השיר בעזרת תנועות מלוות, שכרגיל עיקר תפקידן – מעבר לשעשוע שבכך עבור הילדים – הוא התרגול המוטורי של חגורת הכתפיים, ולאחר מכן חילקתי ל- 6 ילדים שלטים שמתארים את המתרחש בשיר, והיה עליהם להניפם ברגע המתאים. היה פשוט מקסים!

התחלקנו לזוגות שהילדים מכירים היטב עוד מימי מסיבת חנוכה, ורקדנו ביחד את השיר המקסים אותו הציגו הדצים (אורנה ומשה דץ) בארוויזיון לפני כמה שנים: "כאן נולדתי".

הילדים רקדו ממש יפה, ונהננו מאוד! אנא הראו להם את הלינק המצורף מעלה! תמיד נחמד לראות את השיר שמכירים מהשמיעה בלבד!

סיימנו מפגש עם הכנה ליצירה של היום:

הראיתי לילדים 3 שקיות: בתוך האחת גזירי המילה "ישראל" וגם "ירושלים".

בתוך השנייה גזירי תמונות בהן מופיע דגל ישראל.

בתוך השלישית גזירי נייר ושאר תמונות מעיתונים שונים שקראתי להם "תמונות ישראליות".

בדקנו מה בתמונות, ראינו גזירים של פירות וירקות, של חטיפים המוכרים לילדים, של חיות בספארי, של נופים במדינה, של אימהות ותינוקות, של זוגות רצים וכו'.

זמן חצר ויצירה: הילדים קיבלו בריסטול לבן, ועליהם היה לבחור לפחות גזיר נייר אחד עם המילה "ישראל", לפחות גזיר אחד עם תמונה שבה מופיע דגל ישראל, וכמה שיותר תמונות ישראליות, על מנת ליצור קולאז' ישראלי. יצא מקסים!!

מפגש הצהרים: התחלנו את המפגש בכתיבת מילים מתוך שמיעה בהקשר יום העצמאות:

דגל, ישראל, המנון, התקוה, דוד בן גוריון, חלב, דבש, שלום וכו'. הילדים אמרו לי את האותיות הנדרשות לכתיבת כל מילה ומילה, ואני כתבתי!

המשכנו בקריאת ספור חמוד שהביאה נויה כ.: "שאול הטרקטור" מאת ענת וגידי גוב .

יום ד מפגשון: שגרת בוקר.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בדילוגים, ולאחר שהתיישבו הזמנתי אותם בקבוצות להתבונן ביצירות היפות אשר הכינו (=קולאז' התמונות הישראליות). הילדים נהגו יפה בתערוכה שלנו.

לאחר מכן שרנו את ההמנון, ושרנו: "ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת", רקדנו את "הורה" וגם את "כאן נולדתי", והצגנו את ההופעה המרשימה, אליה אנו מתכוננים לכבוד יום הולדתה ה- 63 למדינה: "נולדתי לשלום".

בשעה 11:00 הגיע מדריך היוגה גיא לערוך לילדים חוג מקסים ומגוון.

זמן חצר ויצירה: סיימנו להכין את הקולאז' הישראלי! יצא מקסים!!

מפגש הצהרים: הצגנו את היצירה "ריקוד" מאת בטהובן והרכבנו את המגן דוד.

יום ה מפגשון: שגרת בוקר + ספריה.

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בצעדי רדיפה לקול צלילי "רוץ בן סוסי", ולאחר שירת ההמנון יצאנו במחולות: "הורה" ו"כאו נולדתי", וגם ערכנו תערוכה נוספת מיצירות הילדים האחרונות שהתייבשו.

לאחר מכן הסתדרנו בזוגות, ויצאנו חבושי כובעים ומצויידים במים לטיול מיחזור, וממנו – לפארק השעשועים!

כמה נהננו שם!!

בשעה 12:00 התארגנו ליציאה חזרה לגן, ואז ערכנו פיקניק ישראלי לשמו על הדשא: פיתות, סלט כרוב, מלפפונים חמוצים, צ'יפס, פלאפל וטרופית! לקינוח – תפוחי עץ מתוקים במיוחד!

מפגש הצהרים: ספור תורה: לאחר יום עמוס פעילות, ישבנו ראשית וסיכמנו את היום היפה שעבר עלינו, והילדים שיתפו בחוויות האישיות שלהם.

לאחר מכן המשכתי לספר את סיפורו של יוסף במצרים, והיום סיפרתי על חלומותיו של פרעה, ועל שיוסף נקרא מהכלא לפענח אותם, ולבסוף הפך ליד ימינו, וניצח ביד רמה על איסוף המזון בשבע השנים ה"טובות" לטובת הגעתן של 7 שנות הרעב שהגיעו לאחר מכן.

הורי השבת יהיו שי + תום !

לתשומת ליבכם:

ביום שני ה- 9/5 , יום הזיכרון לחללי צה"ל, יסתיים יום הלימודים בגן בשעה 12:00.

ביום ג, ה- 10/5 – יום העצמאות, חופשת חג.

נפגשים ביום רביעי , ה- 11/5.

ביום א ה- 15/5 תתקיים בגן הצגה בשעה 9:30 בבוקר.

אנא הקדימו להביא את הילדים ביום יפה זה!!

יום ראשון, 1 במאי 2011

שבוע #31 שנת לימודים תשע"א

הורים יקרים,

יום א חופשת פסח

יום ב חופשת פסח

יום ג מפגשון: חזרנו כולנו לגן נרגשים ושמחים, מלאי חוויות ורשמים, והתיישבנו ביחד לשגרת הבוקר המוכרת, אשר כמובן תובלה בין לבין בשיחות אשר יזמו הילדים על אירועי החג והחופשה הארוכה.

ראינו ביחד שלוח התוכן השתנה, ומקבל ביחד איתנו את פני חודש אייר שיגיע בקרוב, ועימו

יום הולדתה ה- 63 של מדינתנו היפה.

לשגרת הבוקר נוספה שיחה על לוח מרכזי שילווה אותנו בשבועיים הקרובים:

לוח המכוניות היוצאות לטייל בארץ ישראל!

כל ילד יוכל להביא עימו תמונות מטיול משפחתי אשר ערך במהלך חג הפסח, ולהדביקו על גבי "מכונית" צבעונית, שתתלה על גבי אותו הלוח. התמונה תעזור לנו להכיר מקומות שונים במדינתנו היפה, לראות את נופה, וביחד נוכל להרכיב "שיירת מכוניות" אשר "יוצאות לטייל בארץ ישראל".

הספקנו גם כן לקרוא 3 חוויות מחופשת החג:

נויה כספי-קולר סיפרה על טיול משפחתי בקיסריה העתיקה, על מופע סוסים בהיפודרום, ועל השרידים ההסטוריים במקום. היא ליוותה את הספור בתמונות יפיפיות, ואחת מהן נבחרה על ידה להתלות על גבי לוח המכוניות.

ליבי סיפרה על 2 בילויים בעיר תל אביב: האחד בפארק הירקון, שגם הוא לווה בתמונות ממחישות, וממנו נבחרה אחת ללוח המכוניות, והשניה בקרקס מדראנו, אשר השאיר חותם עז על ליבי, ולווה גם כן בתמונות מרהיבות!

אוהד סיפר גם הוא על נסיעה למשפחה המתגוררת בעיר חיפה, ותיאר בהתרגשות כיצד המכונית המשפחתית נתקעה באמצע הכביש! כדי שהמשפחה לא תסכן עצמה בעמידה בכביש בהמתנה לחילוץ, היא "התארחה" בתוך מכונית משטרה אמיתית, ואוהד תיאר כיצד קיבל מאחד השוטרים את כובעו, ועימו הצטלם!!!

מפגש הבוקר: לאחר ארוחת הבוקר נכנסו הילדים למפגש בקפיצה על רגל אחת, ומייד ערכתי תערוכה של אותן תמונות אשר הוצגו במפגשון על ידי הילדים שסיפרו על חוויות חופשת החג. כן הצגנו את "המכוניות" המוכנות שלהם, להנאת כולם!

שוחחנו על יום העצמאות, על היותו יום הולדתה של המדינה, וחשבנו ביחד כיצד חוגגים למדינה יום הולדת?

הילדים העלו רעיונות מקסימים, ופיתחנו אותם ביחד.

שוחחנו על סמלים חשובים במדינה: סמל המדינה (ממה הוא מורכב), דגל המדינה, ההמנון (שרנו את ההמנון, והקפדנו לעמוד, בעשותנו זאת), מגילת העצמאות.

סיפרתי לילדים על הכרזת המדינה, ואף האזנו ביחד לקולו של ראש הממשלה הראשון של מדינתנו, הלא הוא דוד בן גוריון, המכריז על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל – היא מדינת ישראל!

זה הרשים מאוד את הילדים, אשר ביקשו להאזין לכך שוב ושוב!

שוחחנו על מלחמת העצמאות אשר באה בעקבות אותה הכרזה, על המדינות אשר התקיפו את מדינתנו, ומדוע עשו זאת, וכמובן על הניצחון שהנחלנו לאותן מדינות אוייבות.

הראיתי לילדים את תמונתו של דוד בן גוריון, וכן את מגילת העצמאות, ושוחחנו ארוכות על המושג "עצמאות", שהזכיר לילדים את יציאת מצרים, ואת המושגים המקבילים של "עבדות" ו"חרות".

סיימנו עם הכרת הסימן המרכזי בדגל המדינה, הלא הוא המגן דוד: ראינו שהוא מורכב משני משולשים הפוכים, וראינו כיצד ליצור אותו.

הראיתי לילדים על גבי השטיח בעזרת שרוכים בצבעי הדגל (3 שרוכים כחולים ו- 3 שרוכים לבנים) כיצד יוצרים את המשולשים, ומהם כיצד יוצרים מגן דוד.

זמן חצר ויצירה: הילדים קיבלו דף ועליו כתובה המילה "ישראל". היה עליהם להדביק על גבי האותיות מדבקות עגולות בצבעי הדגל, ולתרגל את המוטוריקה העדינה בנוסף לתרגול אורייני שהתווסף למטרה המוטורית. את הדף תוכלו למצוא בקלסרי הילדים.

מפגש הצהרים: התחלנו עם יצירה מאת בטהובן בשם "ריקוד", בה השתמשתי כדי לתרגל את המוטוריקה הגסה, ובעיקר את חגורת הכתפיים, כשבעזרתה הרכבנו את המגן דוד בעזרת השרוכים. לשרוכים התווספו דיסקים, שמטרתם היתה לסמן לילדים את הנקודות מהן ירכיבו את המשולשים לצורת המגן דוד: לצורך העניין היו 3 דיסקים לבנים ו- 3 דיסקים כחולים. הוזמנו 3 ילדים, אשר כל אחד מהם קיבל שרוך אחד בצבע כחול, וכן בצד השני הוזמנו 3 ילדים אשר כל אחד מהם קיבל שרוך בצבע לבן. הכחולים היו צריכים ליצור משולש בעזרת הדיסקים הכחולים, והלבנים היו צריכים להשלים את צורת המגן דוד בעזרת השלמת משולש נוסף, הפוך, בעזרת הדיסקים הלבנים.

לאחר שהכרנו את היצירה, ותרגלנו את הפעילות הנלוות כמה פעמים, הורדתי את אותיות המילה "ישראל", ושיחקנו את המשחק האורייני שהילדים אוהבים כל כך, על מנת להכיר את המילה הכתובה.

סיימנו עם לוח חדש, לוח המילים המתפרקות, אשר נמצא מאחורי לוח השמות, שמטרתו לאפשר לילדים לתרגל העתקה ושימת לב לפרטים:

נמצאים על גבי הלוח 6 לוחות ובהם מילים הקשורות ליום העצמאות: כל מילה "מתפרקת", וניתן להרכיב את המילה הכתובה מאותיות הנמצאות מתחתיה. כדי להקל על הילדים, כל מילה והאותיות התואמות שלה הוקפו באותה המסגרת.

עם לוח זה סיימנו יום עמוס, מרגש ושמח מאוד! היה כיף לחזור לגן!!!!

יום ד מפגשון: שגרת בוקר נעימה, שכמובן לוותה בסיפורי החוויות מחג הפסח:

עומר סיפר על חוויות מים המלח ומפארק הירקון, והביא שפע תמונות יפות, שמייד נתלו על גבי שביל המכוניות הנוסעות לטייל בארץ ישראל!

שחר סיפרה כמה אמיצה היתה בלונה פארק בתל אביב, והביאה תמונות יפות שגרמו לי לרעוד מהמחשבה שאכן עלתה על אותם המתקנים ... ילדה אמיצה!!

ירדן סיפרה על בילוי ב"חי כף" בראשל"צ, על ההופעה של שי ורועי שבה צפתה במקום, וכמובן על שלל החיות!

נטע יצאה לטיול ג'יפים מסורתי בדרום לכיוון המכתשים, לנה באוהל בשדה בוקר, והביאה בקבוק מלא בחולות המדבר הצבעוניים להנאת כולנו!!

אילון נסע גם כן דרומה, אבל הגיע עד אילת! הביא תמונה יפה מים סוף, הלא הוא הים האדום (כולם התרגשו!), וסיפר חוויות מבילוי משפחתי בבית המלון ומכמה סרטים בהם צפה!

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בדילוגים יפים ושמחים, והתחלנו כמובן עם המנון המדינה, לאחר שבדקנו שוב את הלוח הציוני שלנו, ונזכרנו בדגל המדינה, אותו הילדים מכירים היטב, בסמל המדינה ובמרכיביו, במגילת העצמאות (ואף האזנו שוב להכרזת העצמאות על ידי ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון).

שוחחנו רבות על רגעי השמחה שלאחרי ההכרזה, ועל הריקודים שפשטו ברחובות, והחלטנו לחוות את אותם ריקודי מעגל בשני שירים משלנו: "הורה" ו "כאן נולדתי".

סיימנו עם שיר מקסים מאת דתיה בן דור: "א"י שלי יפה וגם פורחת", אותו המחשנו בעזרת תנועות מלוות במקום, שמטרתן היתה כרגיל תרגול חגורת הכתפיים. בהמשך נוסיף שלטים המתארים את המתרחש בשיר, ונתרגל את התזמון של כל חלק בשיר.

זמן חצר ויצירה: בזמן החצר הגיע גיא, מדריך היוגה, לערוך לילדים חוג מקסים ומלא פונפונים, ובמקביל סיימתי לעבוד עם הילדים על המילה "ישראל" עליה הדביקו מדבקות עגולות בצבעי הדגל (מוטוריקה עדינה), וכן עבדנו בדף עבודה המתרגל את הכרת האות "ל". שתי העבודות היפות נמצאות בקלסרי הילדים.

מפגש הצהרים: בזמן מפגש הצהרים שוחחנו על יום הזיכרון לשואה ולגבורה (לא השתמשתי במילים אלו) שיתקיים ביום שני הקרוב. שוחחנו על מלחמת העולם השנייה, על המנהיג הרשע, אדולף היטלר, ועל הפגיעה המכוונת ביהודים רק בשל דתם.

דיברתי על הצורך והחובה לזכור את 6 מיליון היהודים שמתו באותה מלחמה, ואת החשיבות הרבה שיש למדינתנו בעיקר בשל אותה מלחמה נוראית.

סיפרתי על הצפירה שתושמע ברחבי הארץ, וגם הדגמתי להם כיצד תשמע, וכן שוחחנו על ההתנהגות המחייבת המלווה אותה, כדי לכבד את זכרם של המתים.

עמדנו על ההבדל בין צפירה לאזעקה.

יום ה מפגשון: שגרת בוקר + ספריה. לאחר הספריה, סיפרו תום ושני ע. על חוויותיהם מחופשת הפסח:

תום סיפר על הסרט "נומיאו ויוליה" בו צפה עם אביו, וכן על נסיעה חווייתית ברכבת ללונה-פארק!

שני סיפרה על בילוי משפחתי בקרקס מדראנו בתל אביב!!

מפגש הבוקר: הילדים נכנסו למפגש בצעדי רדיפה לצלילי "רוץ בן סוסי", ומייד התחלנו את המפגש כנהוג לאחרונה אצלנו בשירת "התקווה".

המשכנו בריקוד "הורה", וכן הצגנו את "ריקוד" מאת בטהובן, שלצליליו הרכיבו 2 קבוצות ילדים בנות 3 ילדים בכל קבוצה את סמל המגן דוד.

לאחר מכן שוחחנו על חשיבותה של תעודת הזהות, ועל הימצאותו של סמל המדינה בתוכה, וסיימנו מפגש מקסים עם השיר "נולדתי לשלום", אותו נציג כהופעה לכבוד יום הולדתה של המדינה! זוהי הפתעה שאנו מכינים לה!!

זמן חצר ויצירה: הילדים הכינו עם את דגל המדינה: הדביקו על גבי פסי הדגל קימוטי נייר בכחול, וצבעו בדייקנות מירבית את המגן דוד בצבע פנדה.

מפגש הצהרים: ספור תורה: היום נזכרנו בסיפורי יוסף שסיפרנו בשבועות האחרונים, ושיחזרנו אותם מעט לאור החופשה הארוכה שהיתה לנו. המשכנו לספר את הספור על שר המשקים ושר האופים וחלומותיהם בזמן שהותו של יוסף בכלא המצרי.

הורי השבת יהיו שני ע. + רון !